Nowości biblioteczne – wiosna ’15

Glottodydaktyka wobec wielokulturowości. Red. nauk. Elżbieta Kaczmarska, Andrzej Zieniewicz. Warszawa 2014 /sygn.31921/

Zbiór artykułów pokonferencyjnych poświęconych „wielokulturowości na polu glottodydaktyki”. Bardzo szeroki jest zakres tematyczny zamieszczonych w tomie studiów – od festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (jako przestrzeni glottodydaktycznej) poprzez kwestię wielojęzyczności Polonii portugalskiej po zdrobnienia czeskie i polskie (jako element kultury i glottodydaktyczna pułapka).

Kaniecka Dominika, Opowiedzieć naród. Chorwackość według Augusta Šenoi. Kraków 2014/sygn.31892/

Kategoria „chorwackości” na przykładzie twórczości najwybitniejszego pisarza chorwackiego XIX wieku. August Šenoa wykreował w swoich powieściach, felietonach i poezji kompleksową i wyidealizowaną wizję swojego narodu. Autorka rozprawy analizuje twórczość Šenoi z dwóch perspektyw – zarówno z perspektywy współczesnego badacza, jak też z punktu widzenia czytelnika epoki.

Mikucka-Wójtowicz Dominika, Demokratyczna transformacja w Serbii i Chorwacji. Kraków 2014 /sygn.31828/

Autorka jest absolwentką filologii słowiańskiej i politologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej studium w bardzo wyczerpujący i udokumentowany źródłowo sposób prezentuje ewolucję systemu politycznego Serbii i Chorwacji w latach 1990-2010. W recenzji wydawniczej prof. Mariana Grzybowskiego czytamy, że „praca jest samodzielna, teoretycznie oryginalna, poznawczo i warsztatowo wysoce wartościowa”.

Hrvatska na prvi pogled. Udžbenik hrvatske kulture. Uredila Sanda Lucija Udier.Zagreb 2014 /sygn. 23706/

Atrakcyjnie wydane, bogato ilustrowane kompendium wiedzy o kulturze, ale także geografii, historii i geografii Chorwacji. Tytułowe „pierwsze spojrzenie” sięga głęboko i obejmuje znaczny obszar wiedzy o pięknym kraju słowiańskiego Śródziemnomorza.

Našata Evropa. B’lgarski predstavi za svoeto i čuždoto 1870-1945. Aut. Petar Petrov et al.Sofija 2011 /sygn.31749/

O konieczności „europeizacji” Bułgarii, bałkańskiego kraju z pięćsetletnim „stażem” tureckim, mówiło się w wieku XIX . „Powrotem do Europy” nazywały bułgarskie elity polityczne wejście Bułgarii do Unii Europejskiej w 2007 r. Jak była widziana Bułgaria w Europie Zachodniej w latach 1870-1945? Jak tę „prawdziwą” Europę (същтинска Европа) widziano wtedy z Bułgarii? Na te pytania odpowie ta właśnie publikacja. Dodatkowy jej walor stanowi ikonografia – barwne i „ze smaczkiem” karykatury polityczne z prasy bułgarskiej z okresu I i II wojny światowej.

Kroutvor Josef, Praga mizerna i inne eseje. Bydgoszcz 2014 /sygn.31909/

Autor dotychczas znany w Polsce jedynie z błyskotliwie napisanego dłuższego eseju Europa Środkowa : anegdota i historia (1998). Wydany ostatnio tom – w oryginale zatytułowany Fernety – zawiera eseje o Pradze i o literaturze (dużo Kafki!). Pragę prezentuje Kroutvor nie jako „magiczną”, ale raczej codzienną i prozaiczną, penetrując dzielnice do niedawna robotnicze tudzież przedmieścia.

Posted in nowości biblioteczne and tagged , , , .