Wojna – retoryka walki, red. J. Goszczyńska

Wojna – retoryka walki

red. Joanna Goszczyńska

Wydział Polonistyki UW, Warszawa 2015

Wydanym nakładem Wydziału Polonistyki UW tom zbiorowy pod redakcją prof. Joanny Goszczyńskiej. Autorami wielu zawartych w nim artykułów dotyczących obrazu wojny w literaturze czeskiej są pracownicy naszego Instytutu: dr hab. Marcin Filipowicz, prof. Joanna Goszczyńska, dr Joanna Królak, dr Robert Kulmiński, oraz doktorantki: Karolina Ćwiek-Rogalska i Aneta Daszuta.

Tom przynosi sporą wiedzę na temat literatury dotykającej tematu wojny. Szczególnie interesujące są omówienia najlepszych czeskich powieści; omówienia, które pozwalają porównawczo zestawić dokonania naszych południowych sąsiadów z dziełami literatury polskiej (prof. G. Borkowska)

Dzięki lekturze polski czytelnik odkrywa, że pierwsza wojna światowa stała się w Czechach przedmiotem literackiego modelowania nie tylko w powszechnie znanych „Przygodach dobrego wojaka Szwejka”  i że czeska kultura bardzo intensywnie i ekstensywnie zareagowała na ten wojenny kataklizm (prof. A. Gawarecka).

Posted in publikacje pracowników, wiadomości and tagged .