Program mobilności studentów i doktorantów MOST

Jeśli są Państwo zainteresowani realizacją części programu studiów poza macierzystym Uniwersytetem, zachęcamy do udziału w programie MOST!

Rusza kolejna rekrutacja do Programu MOST – na semestr zimowy oraz cały rok akademicki 2018/2019 i jak zawsze trwać będzie od 15 kwietnia do 15 maja.

Program MOST pozwala na odbycie semestralnych lub rocznych studiów na innym polskim uniwersytecie.

W ogólnych założeniach Program MOST nawiązuje do europejskiego systemu kształcenia w ramach programu ERASMUS. Koordynatorem Programu jest Uniwersytecka Komisja Kształcenia (UKK).

Dla kogo MOST?

Program MOST jest adresowany do studentów I i II stopnia studiów oraz jednolitych studiów magisterskich, a także uczestników III stopnia studiów, których zainteresowania naukowe mogą być realizowane poza uczelnią macierzystą.

Studia w ramach Programu MOST może podjąć student nie wcześniej niż po ukończeniu drugiego semestru jednolitych studiów magisterskich, drugiego semestru studiów I stopnia lub pierwszego semestru na studiach II stopnia, a doktorant po pierwszym roku studiów.

Uczestnik Programu MOST ma prawo ubiegania się o przyjęcie na wybraną przez siebie uczelnię oraz prawo wyboru przedmiotów w oparciu o istniejący na danej uczelni program studiów. W ramach danego poziomu kształcenia student ma prawo skorzystać z oferty Programu MOST dwukrotnie, z zastrzeżeniem, że okres kształcenia poza uczelnią macierzystą nie jest dłuższy niż rok akademicki.

W trakcie odbywania studiów w ramach Programu MOST przysługujące stypendia (socjalne, naukowe, MNiSW, doktoranckie i inne) wypłaca studentowi lub uczestnikowi  studiów doktoranckich uczelnia macierzysta.

Dokąd na MOST?

W organizacji programu uczestniczą uniwersytety będące sygnatariuszami Porozumienia Uniwersytetów Polskich na rzecz Jakości Kształcenia:

• Katolicki Uniwersytet Lubelski
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Jagielloński
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Łódzki
  • Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika
  • Uniwersytet Opolski
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Śląski
  • Uniwersytet Warszawski
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Uniwersytet Zielonogórski

Uczelnie przyjmujące uczestników Programu MOST zapewniają w miarę dostępności miejsca w domach studenckich.

Regulamin Programu MOST (pdf)

Osoby, które pragną pogłębić wiedzę o Programie MOST zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia, Biura Spraw Studenckich oraz profilu programu MOST na Facebooku.

Koordynatorką programu MOST jest w naszym Instytucie Anna Jakubowska.

Posted in ogłoszenia, stypendia and tagged .