Wykłady gościnne Petry Kovačić w ISZiP

     W dniach 23.04–26.04 2018 r. w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej z wykładami gościnnymi wystąpi młoda chorwacka aktorka i dyrektorka Studia Aktorskiego teatru PlayDrama (Split) Petra Kovačić. W trakcie swojego pobytu w Warszawie aktorka przybliży słuchaczom kwestie związane z chorwackim teatrem, zaprezentuje swoją pracę w zespole PlayDrama oraz poprowadzi warsztaty teatralne dla studentów. Wykład inauguracyjny odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 13:15 w sali nr 4. W dniu 24 kwietnia w godzinach 16.30–18.30 w sali 11a Petra Kovačić poprowadzi warsztaty teatralne w języku chorwackim dla wszystkich zainteresowanych, a 25 oraz 26 kwietnia warsztaty teatralne dla studentów kroatystyki.

Krótka biografia

Petra Kovačić urodziła się  25.12.1989 r. w Rijece, gdzie ukończyła szkołę podstawową, oraz liceum artystyczne o profilu sztuka stosowana. W roku 2009 rozpoczęła studia na Akademii Artystycznej w Splicie, gdzie w 2015 r. otrzymała dyplom Wydziału Aktorskiego. Już w trakcie studiów współpracowała z Chorwackim Teatrem Narodowym w Splicie (W. Shakespeare, „Romeo i Julia”, P. I. Czajkowski, „Śpiąca królewna”, H. Ibsen: „Peer Gynt”). We współpracy z Miejskim Teatrem Młodzieżowym w Splicie  (Gradsko kazalište mladih Split) przygotowała przedstawienie M. Begovicia „Rzep” (Čičak), a wraz z zespołem teatru PlayDrama zrealizowała sztukę I. B. Mažuranić & Frendovi „Młodzieży o ideałach” (Omladini o idealima). Nagrała również kilka krótkich filmów studenckich, a  jako aktorka brała udział w wideoklipach rozmaitych chorwackich zespołów i piosenkarzy.

Po ukończeniu studiów dodatkowe kwalifikacje zawodowe zdobywała w Miejskim Teatrze Lalek w Splicie (Gradsko kazalište lutaka Split), gdzie w bieżącym sezonie teatralnym brała udział  w ponad 200 przedsięwzięciach teatralnych, między innymi w przedstawieniach: O. S. Ivančević, „Mój przyjaciel Kocioszerść” (Moj prijatelj Mačkodlak),  Z. Krilić: „Opowieść o cudzie  Mrozie” (Bajka o divu Mrazu), M. Gavran: „Zajączek szuka mamy” (Zeko traži mamu), J. Boko: „Historia Splitu”) (Povist o’ Splita), S. Božić i K. Zec: „Ku gwiazdom” (U zvijezde). Wraz z przyjaciółmi z zespołu Petra Kovačić otrzymała wiele prestiżowych nagród na festiwalach w kraju i zagranicą.

W roku 2014 pracę w teatrze zaczęła łączyć z działalnością pedagogiczną w ramach Studia Aktorskiego niezależnego teatru PlayDrama w Splicie prowadzonego przez znanego chorwackiego aktora Elvisa Bošnjaka. Od roku 2016 jest zatrudniona w tej instytucji jako kierownik Studia Aktorskiego. Co roku w jej warsztatach bierze udział około 150 uczestników z różnych przedziałów wiekowych. Petra pracuje zarówno z dziećmi, jak i ze studentami i emerytami. W swojej pracy korzysta z metod wielu szkół teatralnych (Mihaila Czechova, Stanforda Meisnera, Cicely Berry i innych) dostosowując metody do wieku, potrzeb i doświadczenia uczestników warsztatów. Szczególną uwagę poświęca koncentracji, zapamiętywaniu, korzystaniu z możliwości ciała, emisji głosu, orientacji, relacjom międzyludzkim oraz improwizacji. Nadrzędnym celem jej pracy nie jest przygotowanie uczestników do zawodu aktora, ale za pomocą ćwiczeń aktorskich pomóc im w rozwoju własnego potencjału twórczego, wyzwoleniu głosu i ciała, doskonaleniu dykcji, rozwoju zdolności koncentracji i stosowaniu tych umiejętności w życiu codziennym. Petra Kovačić w ramach szkoły aktorskiej wraz z uczestnikami kursów i współpracownikami przygotowała również liczne przedstawienia, które zostały wystawione na deskach teatralnych, w tym: „Baśn o rybaku i rybce” (Bajka o ribaru i ribici) oraz „Opowieść o martwej księżniczce i siedmiu rycerzach” (Bajka o mrtvoj carevni) A. S. Puszkina, „Dwadzieścia trzy siostry”  (Dvadeset i tri sestre) A. P. Czechowa, „Niegrzeczny korek”(Nestašni osigurač) według D. Harmsa oraz  „Las się budzi” (Šuma se budi) według J. C. Bandow.  Brała również udział w improwizacjach teatralnych „Barcelona” (Barcelona), „Matkowanie” (Majkovanje) oraz „Forumowanie” (Forumovanje). 

O teatrze PlayDrama

Teatr PlayDrama został założony w roku 2008 jako drugi teatr dla dorosłych widzów w Splicie – obok Chorwackiego Teatru Narodowego –  oraz pierwszy niezależny teatr dla publiczności dorosłej. Jego założycielami są aktor, pisarz i kierownik artystyczny Elvis Bošnjak oraz Lina Vengoechea, zajmująca się zarządzaniem teatru, kostiumografią oraz scenografią. PlayDrama stało się również pierwszym chorwackim teatrem, w którym są wystawiane tylko spektakle premierowe. Obok profesjonalnej produkcji w teatrze działa również Studio Aktorskie, które gromadzi około 170 uczestników, w tym około stu uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz około siedemdziesięcioro dorosłych. Chociaż Studio ma przede wszystkim charakter edukacyjny, prowadzi również regularną działalność teatralną.

Posted in wiadomości, wydarzenia.