Spotkanie z pisarzem Milanem Deklevą 17.10

Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki zaprasza na spotkanie autorskie ze słoweńskim poetą i eseistą Milanem Deklevą, związane z promocją jego nowo wydanej książki pt. Z nicości w czas. Wybór wierszy i esejów, tłum. Marlena Gruda. Rozmowę poprowadzi Marta Cmiel-Bażant.

Spotkanie odbędzie się w środę, 17 października 2018, o godzinie 18:30.

Adres: Nowy Świat 63

Milan Dekleva – ur. w 1946 roku w Lublanie. Poeta, prozaik, dramaturg, eseista, muzyk, tłumacz. Absolwent komparatystyki i teorii literatury na Uniwersytecie w Lublanie. Od 2017 roku członek Słoweńskiej Akademii Nauki i Sztuki w Lublanie (SAZU). Był współredaktorem gazety studenckiej „Tribuna”, dziennika „Delo”, Radia Študent i Studenckiego Centrum Kultury, nauczycielem muzyki i członkiem grupy muzycznej Salamander. Wydał ponad dwadzieścia tomów wierszy, siedem powieści, kilkanaście książek dla dzieci i młodzieży, dwa zbiory opowiadań i trzy książki eseistyczne. Jest laureatem wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Funduszu Prešerna 1989 (za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki), Nagrody im. Župančiča 1990 (za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury), Nagrody im. Jenka 1991 (za najlepszy tom poetycki roku poprzedniego: Odjedanje božjega), Nagrody im. Rožanca 1999 (za najlepszy zbiór esejów roku poprzedniego: Gnezda in katedrale), Nagrody im. Veroniki (za najlepszy tom poetycki roku poprzedniego: V živi zob i Audrey Hepburn, slišiš metlo budističnega učenca?), Nagrody Kresnik 2006 (za najlepszą powieść roku: Zmagoslavje podgan), Nagrody im. Prešerna 2006 (za całokształt twórczości), Nagrody Desetnica 2011 (za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży: Pesmarica prvih bvesed). Jego utwory zostały przetłumaczone na język angielski, włoski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, portugalski, polski, niderlandzki, czeski, słowacki, chorwacki, serbski, hebrajski, fiński.

Posted in wiadomości, wydarzenia and tagged , .