PEPIKI. Dramatyczne stulecie Czechów

Seria: Reportaż. Premiera: 17 października. Wyd. II zmienione

Zwielką przyjemnością polecamy książkę

Mariusza Surosza: PEPIKI. Dramatyczne stulecie Czechów

PEPIKI to książka o ludziach piszących historię, o zwycięzcach i o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o ideały.

To opowieść o sławnych Czechach i nie mniej ważnych dla czeskiej historii postaciach drugiego planu: wybitnym pisarzu Karelu Čapku, urodzonym w Karlowych Warach Karlu Hermannie Franku, hitlerowskim zarządcy Protektoratu Czech i Moraw, amerykańskiej żonie pierwszego prezydenta Czechosłowacji, astronomie nawołującym do zjednoczenia kraju, księdzu-prezydencie oskarżonym o współudział w ludobójstwie, czeskim pilocie z Dywizjonu 303 i wielu, wielu innych.

To błyskotliwe reportaże o czeskim człowieku, pozwalające otrząsnąć się ze stereotypów i uważniej spojrzeć na południowych sąsiadów.

Mariusz Surosz (ur. 1963 w Świnoujściu) – eseista i dziennikarz, autor dwóch książek poświęconych dziejom Czechosłowacji: Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów (2010) i Ach, te Czeszki (2015). Obie zostały wydane także w Czechach, zbierając bardzo pozytywne recenzje. Pepiki były tam nominowane do nagrody Bestseller 2011. Surosz jest absolwentem Wydziału Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w wydawnictwach książkowych, był również rzecznikiem prasowym MKS Cracovia SSA. Publikował na łamach polskiej i czeskiej prasy, m.in.: „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Newsweeka” i „Lidovych Novin”. Od roku 2011 mieszka w Pradze.

Posted in nowości biblioteczne, wiadomości and tagged , .