Kroatystycznych nowości ciąg dalszy

Martina Petranović, Kamilo Tompa i kazalište

Zagreb 2017

W jednym z tekstów wprowadzających Ljubica Wagner tak prezentuje sylwetkę Kamila Tompy – „głównego bohatera” książki: Tompa – wybitny malarz i grafik,  Tompa –  wielki  teatroman,  Tompa – niezwykły erudyta,  Tompa – mężczyzna bardzo szarmancki,  Tompa – człowiek naprawdę nieprzeciętny.

Cóż można jeszcze dodać do tak lapidarnej i jednocześnie wyczerpującej charakterystyki Kamila Tompy? Chyba tylko to, że ten jeden z najwybitniejszych scenografów chorwackich (żył w latach 1903-1989) przez wiele lat związany był z Chorwackim Teatrem Narodowym i teatrem Gavella. No i jeszcze, że monografia wydana jest bardzo pięknie, pełna kolorowych reprodukcji jego obrazów, rysunków i projektów scenograficznych.

 

Hrvoje Turković, Politikom po kultury: polemike (1968-2002)

Zagreb 2016

W jednym z tekstów (z roku 1969) autor pisze wprost o „eskalacji interwencjonizmu ideologicznego”.  Interwencjonizm ten polegał na ingerencji państwa  –  jugosłowiańskiego, potem zaś chorwackiego –  we wszystkie właściwie obszary kultury. Hrvoje Turković – wybitny krytyk, eseista i były wykładowca na Akademii Sztuki Dramatycznej w Zagrzebiu  – zajmuje się przede wszystkim „interwencjonizmem” w kinematografii chorwackiej. Wybór jego polemicznych artykułów, drukowanych w prasie, pochodzi (jak podtytuł wskazuje) z lat 1968-2002.

 

 

 

Zlatko Kramarić Nostalgija : kratka povijest zaborava

Zagreb 2016

„Starałem się w tym studium o nostalgii, zapomnieniu i  jugoslawizmie poddać analizie niektóre z  istotniejszych przejawów życia politycznego, które zdominowały naszą niedawną socjalistyczną przeszłość”  –  pisze w posłowiu autor. W swojej książce porusza on dylematy i problemy dotyczące społeczeństw na całym obszarze postjugosłowiańskim. Te dotąd jeszcze drażliwe i sporne kwestie należy jak najszybciej wyjaśniać i na trudne pytania szukać odpowiedzi. O co właśnie apeluje Zlatko Kramarić.  

 

Ivica Prtenjača, Tiho rušenje

Zagreb 2016

 

Posted in nowości biblioteczne, wiadomości and tagged , .