Nowości prozy chorwackiej w naszej bibliotece

Kolejna „transza” najnowszych książek chorwackich! Prosto z Zagrzebia, w ramach wymiany z tamtejszą slawistyką.

     Tym razem otrzymaliśmy dużą porcję beletrystyki. Znajdą w niej Państwo m.in. powieść Brdo. Jej autora już znamy – to Ivica Prtenjača. W zbiorach ISZiP mamy jego późniejszy  utwór Tiho rušenje  (2017). Brdo uznane zostało za „najbolji roman V.B.Z.” roku 2014, a w 2018 książka została uhonorowana irlandzką Dublin Literały Award.

 

Następna wielka powieść – zarówno pod względem objętości (370 stron!), jak też treści – to Doba mjedi z roku 2015 (laureatka aż pięciu nagród!). Slobodan Šnajder (1948), wybitny prozaik i publicysta chorwacki, opowiada o losach dwojga ludzi, Very i Georga, na tle tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Co ciekawe dla nas, akcja tej powieści-rzeki toczy się częściowo w Polsce.

 

 

 

 

 

Zachęcamy też kroatystów do sięgnięcia do kolejnych trzech współczesnych utworów chorwackich:

Nedeljko Fabrio, zmarły w roku 2018, powinien być znany naszym czytelnikom – mamy w Bibliotece ISZiP blisko dwadzieścia jego książek. Vježbanje života (1985) opowiada o trudnych latach po drugiej wojnie światowej i o wielkim w tym czasie exodusie ludności włoskiej z Rijeki.

 

 

Boris Dežulović (ur. 1964) jest pisarzem, dziennikarzem, równocześnie także artystą grafikiem. Prezentowana tu jego debiutancka powieść Christkind (2003) otrzymała nagrodę czasopisma „Jutarnji list” za najlepsze dzieło prozatorskie roku 2004. Christkind może być odczytany jako powieść z gatunku science-fiction. Dość niesamowita treść: etyczne aspekty uśmiercenia Adolfa Hitlera (jako dziecka!).

 

 

 

 

 

Črna mati zemla (2013) Kristiana Novaka, prozaika i językoznawcy, to utwór prozatorski w dialekcie kajkawskim. Jego bohaterem jest młody pisarz chorwacki pochodzący z Međimurja. Narracja zawiera elementy powieści kryminalnej.

 

Wśród najnowszych książek prosto z Zagrzebia znalazła się też rzecz o filmie i komiksie Midhata Ajanovicia. Ten pisarz, filmoznawca i karykaturzysta, urodzony w Sarajewie, od 1994 roku mieszkający w Götebergu, jest autorem zbioru esejów pt. Film i strip (2018).

 

Posted in nowości biblioteczne, wiadomości.