Bohemistyczne nowości biblioteczne

Jeszcze w końcu zeszłego roku zakupiliśmy w praskiej księgarni na Winohradach kilka książek o bardzo zróżnicowanej tematyce. Czyli dla każdego coś miłego!

Pavel TAUSSIG

Jak jsem potkal český film.

Praha 2019

Slavín českého a československého filmu –  tak właśnie Wydawca opisuje (na ostatniej stronie okładki) eseje renomowanego historyka kinematografii czeskiej. Taussig buduje swoisty panteon wybitnych postaci świata kultury, związanych z filmem. Publikacja bogato ilustrowana!

 

 

 

 

 

Jan BENDA

rlová, Zeman a ti druzí.

Praha  2019

Podtytuł mówi nie tyle sam za siebie, co za treść tej książki: Historie zlínského (gottwaldovského) studia animovaného filmu. Niestety bez ilustracji.

 

 

 

 

 

KREV, slzy a sperma. Čítanka filmového braku

Praha  2017

Autorzy – wśród nich m. in. Antonín Tesař – „ostrzegają, że lektura tej książki i oglądanie filmów w niej wspomnianych może powodować poważne problemy psychiczne” (s. 5). To chyba najlepsza recenzja „czytanki” dla odważnych czytelników!

 

 

 

 

Zdeněk NEBŘENSKÝ

Katedry industriálního věku.

Praha  2019

Już sam podtytuł – Textilní továrny a sociální otázka v českých zemích, 1884-1914 – najlepiej chyba sugeruje, czego dowiemy się z lektury tej publikacji.

 

 

 

 

 

Jan KLÁPŠTĚ, Ivan ŠEDIVÝ

jiny Česka.

Praha 2019

Od Wielkich Moraw aż do przełomowego roku 1989 – na ok. 350 bogato ilustrowanych stronach zwięzła historia Czech (z obszerną bibliografią, pocztem królów czeskich i czeskich prezydentów oraz z indeksem).

 

 

 

 

Martin CHARVÁT,  Jan  JIRÁK

Kapitoly z dějin českého myšlení o médiích 1918-1938.

Praha 2018

Media w I Republice Czechosłowackiej. Temat mediów i refleksji nad nimi, w zawężeniu do okresu przedwojennej Czechosłowacji, chyba po raz pierwszy pojawia się w „przestrzeni czytelniczej” naszej Biblioteki.

Posted in nowości biblioteczne, wiadomości and tagged , .