Spotkanie z pisarzem Goranem Vojnoviciem 22.04. godz. 19.00

Właśnie ukazała się nowa powieść Gorana Vojnovića pod tytułem Đorđić se vrača. Marko Đorđić, bohater książki Czefurzy raus, wraca w niej do Słowenii. To dobra okazja, żeby spotkać się z pisarzem i w czasie globalnej pandemii porozmawiać o tym skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy. Z postacią Marka i innych bohaterów Vojnovicia mogą się z łatwością utożsamić liczni migranci, rozsiani po Europie.

Po tłumaczeniu debiutu literackiego Czefurzy raus w języku polskim ukazały się jeszcze dwie powieści Vojnovicia, Moja Jugosławia i Figa, obie nakładem wydawnictwa Sedno. Jego stylistycznie innowacyjne dzieła przybliżają czytelnikom złożoną i niejednoznaczną tożsamość mieszkających w Słowenii migrantów z innych, nie tak dawnych, jugosłowiańskich republik, pozwalają odkryć znajome w nieznajomym i igrają ze stereotypami na tle narodowym tak, jak potrafi tylko literatura. Jako pierwszy spośród słoweńskich pisarzy Goran Vojnović pozwolił swoim bohaterom przemówić we własnym, „czefurskim” języku.

Spotkanie odbędzie się na żywo w czwartek, 22 kwietnia o 19.00 na stronie wydarzenia na Facebooku: Spotkanie z pisarzem Goranem Vojnoviciem https://www.facebook.com/events/887351985452451

Poprowadzi je Andrzej Chrzanowski, wydawca książek Gorana Vojnovicia w Polsce. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Zapraszają słoweniści z Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Centrum Języka Słoweńskiego jako Obcego z Uniwersytetu w Lublanie (STU) oraz wydawnictwo Sedno.

Plakat z informacją o spotkaniu

Słoweniści na Facebooku:

Słoweńskie Podwórko

Słowenia za hałdami

Posted in wiadomości, wydarzenia and tagged , , .