Dlaczego Stanko Vraz nie jest poetą narodowym? Wykład gościnny 26.05.

Zdjęcie wykładowcy, doktora Andraža Ježa Zapraszamy na wykład dr. Andraža Ježa, literaturoznawcy z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Lublanie i Zakładu Literatury Słoweńskiej Akademii Nauki i Sztuki. Wykład odbędzie się w języku angielskim w środę, 26 maja 2021, o godzinie 15:00.

Link do spotkania

Poświęcony będzie Stankowi Vrazowi (1810–1851), artyście z okresu przedmarcowego, pochodzącemu ze Styrii. W życiu tego słoweńskiego poety i przyjaciela przyszłego wieszcza France Prešerna oraz jego intelektualnego odpowiednika  Matii Čopa, doszło do znaczącego zwrotu, po którym Vraz stał się poetą chorwackim, jednym z  nielicznych liryków w ruchu iliryjskim.

Dlaczego zdecydował się na zmianę nie tylko ruchu literackiego i miejsca zamieszkania, ale również politycznych afiliacji, a nawet języka utworów? Jak to możliwe, że mimo zbliżenia się do samego rdzenia procesu literackiej kanonizacji zarówno w kulturze słoweńskiej jak i chorwackiej, nie jest on dzisiaj poetą narodowym we właściwym sensie tego słowa ani dla Chorwatów ani dla Słoweńców?

Okładka książki Stanko Vraz in nacionalizem. Od narobe Katona do narobe Prešerna.Działalność naukowa Andraža Ježa obejmuje bardzo zróżnicowane dziedziny wiedzy, od teorii kompozycji muzycznej po filozofię i kulturową teorię literatury. Jest autorem licznych publikacji z pogranicza literatury, ideologii oraz teorii nacjonalizmów, w tym związanej z tematem wykładu monografii Stanko Vraz i nacjonalizm (Stanko Vraz in nacionalizem, 2016).

Posted in wiadomości, wydarzenia and tagged , , .