Kroatyści zapraszają na Popcornowy Poniedziałek!

Chorwacki film, polskie napisy, popcorn dla wszystkich

Kroatyści z ISZiP-u, dzięki lektorce Anie Marković, w poniedziałek, 28 marca o godz. 15:00 rozpoczną program Popcorn Ponedjeljak, czyli Popcornowy Poniedziałek!

W poniedziałki o godz. 15:00 odbywać się będą projekcje filmów twórców kina chorwackiego z napisami w języku polskim. Napisy przygotowali i udostępnili studenci kroatystyki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z lektorem Ninem Radakoviciem.

Co kryje się za tytułem filmu?

Jako pierwszy zostanie wyświetlony film Ne gledaj mi u pijat (Nie gap się w mój talerz) z 2016 roku, który przez wielu jest uznawany za jedno z najlepszych dzieł współczesnej chorwackiej kinematografii. Film w reżyserii Hany Jušić to przede wszystkim dramat pełen czarnego humoru, ale także społeczno-ekonomiczny obraz adriatyckiego wybrzeża po powojennej transformacji, umieszczony w ponurej atmosferze patriarchatu.

Zdaniem krytyka filmowego Marka Stojiljkovicia, dalmatyńskie wyrażenie ,,gapić się w talerz” zawiera dwie ważne informacje: tę o lokalności oraz o mentalności. ,,Gapienie się w talerz”, czy inaczej pchanie nosa w nie swoje sprawy to ulubiona rozrywka bezczynnych domowników, a w szczególności sąsiadów. W sąsiedztwie każdy jest ciągle obserwowany i stanowi temat rozmów innych, z czego wynika wzajemne oskarżanie się, które powoduje, że w takim miejskim inwentarzu niełatwo żyć tylko dla siebie i mieć święty spokój. W istocie terror, który nie sprawia problemu sąsiadom, dużo trudniej jest znieść w domu. I to właśnie on stanowi temat, który powtarza się u chorwackiej reżyserki w cyklu filmów krótkometrażowych, a teraz także w jej długometrażowym debiucie.

Posted in wiadomości, wydarzenia and tagged , , .