Dni kultury chorwackiej: wykłady, warsztat, koncert!

Dni kultury chorwackiej: wykłady, warsztat, koncert!

W dniach 25-27 maja ISZiP odwiedzi troje artystów, członków Stowarzyszenia Pisarzy Chorwackich.

W tym czasie będziemy gościć instrumentalistkę, pisarkę i naukowczyni dr Lidiję Bajuk, profesorkę uniwersytecką i pisarkę dr Andrijanę Kos-Lajtman oraz literata i wydawcę Ivana Hercega. Dla kroatystów i wszystkich zainteresowanych gości przygotowaliśmy bogaty trzydniowy program.

Wykład i koncert znakomitej Lidii Bajuk

Wszechstronna artystka i naukowczyni, która ma za sobą ponad 1500 występów na całym świecie (Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia, Węgry, Austria, Niemcy, Włochy, Czechy, Ukraina, Francja, Szwajcaria, Hiszpania, Grecja, Nepal, Tybet, Kanada, Kolumbia, Brazylia, Wielka Brytania, Argentyna, Maroko), zaprezentuje się również w Warszawie. Jej koncert akustyczny odbędzie się we czwartek 26. maja o godzinie 19.00 w Pałacu Szustra. Wstęp wolny. Muzyka Lidii Bajuk dostępna również na platformach Youtube i Spotify.

Lidija Bajuk

Dzień wcześniej, w środę 25 maja o godzinie 11.30, w sali nr 5 w ISZiP-ie odbędzie się wykład dr Bajuk zatytułowany Mitsko-bajkoviti floralni, animalni i antropomorfni motivi u hrvatskoj usmenoj književnosti.

Artystka i naukowczyni mieszka obecnie w Zagrzebiu, gdzie pracuje w Instytucie Etnologii i Folklorystyki. Jej pierwsze znaczące wystąpienia muzyczne miały miejsce na koncertach Johna Mayalla i Joan Baez jeszcze w czasach byłej Jugosławii. Dr Bajuk jest jedną z założycielek współczesnej chorwackiej muzycznej etnosceny i twórczynią ośmiu autorskich albumów muzycznych. Ponadto opublikowała siedem tomów poezji, cztery utwory prozatorskie, podręcznik dla szkoły podstawowej, trzy podręczniki kultury muzycznej i monografię naukową. Jej nagrodzona powieść Kneja doczekała się adaptacji w dokumentalno-fabularnym filmie Nane Šojlev, w choreografii tanecznej Darko Brkljačića, w przedstawieniu Kazališta mladih Osijek w reżyserii Dubravki Crnojević-Carić oraz w dramacie Elektron Vlasty Godec. Jako naukowczyni zajmuje się kulturą niematerialną, digitalną humanistyką, praktykami obrzędowymi, dziedzictwem prasłowiańskim, kulturową botanistyką i animalistyką, astroetnologią i filmem etnograficznym.

Obchody setnej rocznicy urodzin Vesny Parun w ISZIP-ie

Pisarka i profesorka uniwersytecka dr nauk Andrijana Kos-Lajtman w środę 25 maja o godzinie 11.30 w sali nr 5 wygłosi wykład Vesna Parun, književnica za djecu i odrasle: stoljetni krug, by w ten sposób również w Warszawie uczcić setne urodziny Vesny Parun.

Andrijana Kos-Lajtman

Dr Andrijana Kos-Lajtman jest profesorką nadzywczajną Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu w Zagrzebiu, gdzie prowadzi liczne zajęcia z chorwackiej i światowej literatury. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim literaturę współczesną. Na jej dorobek składa się ponad sześćdziesiąt artykułów naukowych oraz dwie monografie. Jest również autorką licznych tomów poezji i laureatką nagrody poetyckiej Dobriša Cesarić.

Wiersze dr Kos-Lajtman, zostały opublikowane w licznych czasopismach i przetłumaczone na macedoński, słoweński i węgierski. Zajmuje się również krytyką literacką i filmem. Jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Chorwackich (HDP) i Chorwackiego Stowarzyszenia Badaczy Literatury Dziecięcej (HIDK).

Warszat pisarski z Ivanem Hercegiem

Literat i wydawca Ivan Herceg, z którym mieliśmy okazję spotkać się na jesieni, poprowadzi w czwartek i piątek (czw. o 13.15 w s. 5, piąt. o 09.45 w. s. 4) warsztat pisania poezji dla studentów kroatystyki.

Ivan Herceg

Ivan Herceg

Ivan Herceg mieszka w Zagrzebiu i pracuje jako wydawca czasopisma Jutarnji list. Jest również redaktorem naczelnym czasopism Poezija i Biblioteke Poezije, dyrektorem festiwalu Stih u regiji (SUR) oraz dyrektorem kreatywnym festiwalu Susret riječi. Jego twórczość jest obecna w przeglądach i antologiach nowoczesnej poezji chorwackiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Chorwackich i chorwackiego P.E.N. centru.

Wśród jego licznych tomów poetyckich znajduje się również zbiór Warsaw, Warsaw, przetłumaczony na język polski. Jego wiersze zostały przełożone na ponad dziesięć innych języków, między innymi na słoweński, polski, macedoński, bułgarski, niemiecki, francuski, angielski oraz chiński. Brał udział w liczny przeglądach poetyckich.

Wydarzenia te odbędą się dzięki współpracy z Ambasadą Republiki Chorwacji w Polsce i przy wsparciu finansowym ISZiP-u, Ministerstwa KulturyChorwacji i Miasta Zagrzebia.

Więcej informacji o gościu można znaleźć tu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posted in ogłoszenia, warsztaty, szkoły, wiadomości, wydarzenia and tagged , , .