Zuzana RŮŽIČKOVÁ. Życie pełne cudów – wykład 2.06.

Koło Naukowe Slawistów serdecznie zaprasza na wykład, który poprowadzi pani Bella Szwarcman-Czarnota:

Zuzana RŮŽIČKOVÁ. Życie pełne cudów

Piątek 02.06. o godzinie 10:00 w sali 11 a w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej. 

Podczas spotkania będziemy rozmawiać o niezwykłym życiu i osiągnięciach Zuzany Růžičkovej. Ta wielka czeska klawesynistka była obdarzona niebywałą wolą życia. Pomimo przetrwania trzech obozów i okrutnych lat komunistycznej dyktatury, które były o wiele surowsze niż w sąsiedniej Polsce, nie straciła hartu ducha. Jej szczęśliwe dzieciństwo w zamożnej, kochającej się rodzinie odegrało kluczową rolę w przetrwaniu. W ciągu życia doświadczyła biedy i prześladowań jako Żydówka. Dla niej najważniejsze były trzy rzeczy: miłość do muzyki, matki i męża.

Miłość do muzyki przede wszystkim pozwoliła jej nabyć wybitnych umiejętności instrumentalistycznych, mimo zniszczonych dłoni, wyniszczającej pracy w Terezinie i gruźlicy, która osłabiała jej organizm. Zuzana Růžičková szczególnie kochała dzieła Jana Sebastiana Bacha i jako pierwsza nagrała wszystkie jego kompozycje. Dożyła 90 lat, pozostając aktywną niemal do ostatniej chwili.

Zachęcamy do przeczytania informacji na jej temat na stronie https://www.kalabisruzickova.cz/ (jest dostępna również w języku angielskim).

Dodatkowo dla tych, którzy nie będą mogli dołączyć osobiście, przygotowaliśmy transmisję na Facebooku.

Strona wydarzenia na Facebooku.

 

Posted in wiadomości, wydarzenia and tagged , .