Smokiniata Nº 3 Popkultura

Od redakcji

Niektórzy widzieli w modernizacji, za którą szła kultura popularna, “zwiastun komunikacyjnego znieruchomienia”(1), ale obecnie powszechnym przekonaniem o popkulturze jest już jej estetyczność, transtekstualność i ważkość. A jak do popkultury dodamy Słowian, którzy “mają fioła na własnym punkcie”(2) – jak twierdziła Maria Janion, to okaże się, że mamy do czynienia z kalejdoskopem bodźców. 

Janion uważała także, że podstawą całej humanistyki jest opowieść.(3) W numerze o POPKULTURZE przedstawiamy naszym czytelnikom właśnie opowieści o świecie – poznacie serbski performans w postaci ikony Mariny Abramović, bułgarską gwiazdę muzyki pop-folkowej Mirę i czeskie programy telewizyjne. Przeczytacie komentarz do konkursu piosenki Eurowizji, analizę przekładu audiowizualnego na język polski i chorwacki oraz przybliżymy wam temat czeskiej fotografii. Oddajemy wam wywiady, opowiadania i eseje. W każdym naszym numerze, niezmiennie, znajdziecie też tłumaczenia. Każdy z naszych autorów stworzył jakąś opowieść. Podstawę humanistyki.


(1) Przemysław Czapliński za Marią Janion w: Niesamowita słowiańszczyzna: Fantazmaty literatury, Wydawnistwo literackie, 2006, s.9

(2) tamże, s.15

(3) tamże, s.9

Zapraszamy do lektury!

Eliza Markiewicz