Turystyka i polityka. Ideologie współczesnych opowieści o przestrzeni.
Redakcja: Jagoda Wierzejska, Danuta Sosnowska, Alina Molisak.
Warszawa: Wydział Polonistyki UW, 2017
Turystyka i polityka? Takie zestawienie implikuje pytania: Co mogą mieć wspólnego? Co je łączy? Z pewnością właśnie przestrzeń, bo obie do przestrzeni przynależą. Że zaś ideologia jest z polityką ściśle związana, nikt nie wątpi. A turystyka? Czy zawsze bywa wolna od polityki? Eksploracja tych dwóch obszarów zainteresowań, sygnalizowanych w tytule, stanowi przedmiot badań autorek i autorów prezentowanego tomu zbiorowego. Protagoniści zawartych w nim tekstów poruszają się po terytoriach, które – jak czytamy we wstępie redaktorek naukowych – „wpisują się w region określany jako Europa Środkowo-Wschodnia”. Należy doń zarówno multukulturalna, polsko-ukraińsko-żydowska Galicja (pisze o niej Danuta Sosnowska, Magdalena Baran-Szołtys i Alina Molisak), Ukraina (Jagoda Wierzejska), Węgry (Agnieszka Janiec-Nyitrai), Czechy (Libuše Heczková i Kateřina Svatoňová), Niemcy (Agnieszka Hudzik), jak też południowo-wschodnie krańce Polski (Shoshana Ronen i Stanisław Obirek) oraz pogranicze czesko-niemieckie (Karolina Ćwiek-Rogalska); pozaeuropejski teren badań „turystyczno-politycznych” stanowi też międzywojenna Palestyna (Maria Antosik-Piela).
„Drugi człon tytułu książki – polityka – odnosi się (czytamy dalej w przedmowie) do różnych form upolitycznienia przestrzeni i jej reprezentacji”. A także wielorakim jej manipulacjom. Współczesność, opisywana w artykułach, to ogólnie biorąc wiek XX, konkretnie zaś dwa w nim okresy: dwudziestolecie międzywojenne oraz czas po upadku muru berlińskiego.
Okładka z dość niezwykłym zdjęciem fragmentu fortyfikacji cesarskiej bazy morskiej Karosta na Łotwie stanowi dodatkową zachętę do lektury tego niezwykle interesującego tomu zbiorowego.