Sense of National Belonging in Rijeka after WWI: Between Passion and Indifference
Sense of National Belonging in Rijeka after WWI: Between Passion and Indifference („Poczucie przynależności narodowej w Rijece po I wojnie światowej: między namiętnością a obojętnością”) to kolejny wykład, który na zaproszenie Pracowni Obszaru Postjugosłowiańskiego wygłosi prof. NATKA BADURINA z Uniwersytetu w Udine (Włochy).
Okupacja Rijeki przez Gabriela D’Annunzio (wrzesień 1919 – styczeń 1921) konfrontuje zajmujące się nią dziedziny – historiografię, studia nad pamięcią, literaturoznawstwo – z problemem bardzo różnych, często sprzecznych i wzajemnie wykluczających się interpretacji.
Tradycyjne narracje o upadku Cesarstwa Austro-Węgierskiego zazwyczaj koncentrują się na powstaniu sentymentów narodowych wśród jego byłych obywateli. Okupacja Rijeki jest zwykle przedstawiana jako starcie między nacjonalizmami włoskim i chorwackim/jugosłowiańskim, które doprowadziło do wojen pamięci, napięć politycznych i incydentów dyplomatycznych, które trwają do dziś. Jednak najnowsze badania starają się wyjść poza ściśle narodowe kategorie, ujawniając nawyki, postawy, praktyki i emocje, które pozostają głęboko związane z dziedzictwem Imperium.
Podczas wykładu przeanalizowane zostaną korzyści i ograniczenia związane z „narodową obojętnością” dla zrozumienia przypadku Rijeki po I wojnie światowej. Opierając się na historii emocji i przykładach pochodzących ze wspomnień, pamiętników i dzieł literackich, wykład rozpocznie dyskusję na temat „narodowego sentymentu” i „narodowej obojętności”, obejmując szersze spektrum emocji – począwszy od znudzenia i obojętności po entuzjazm, miłość, rozczarowanie, złość, nienawiść, urazę, rezygnację i depresję.
Kiedy: 18.11.2024 (poniedziałek), godz. 18.00
Gdzie: Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9, Warszawa