Serbistyczne nowości biblioteczne

Narodna biblioteka Srbije po raz już kolejny niezwykle hojnie obdarowała nasz Instytut – lektorat języka serbskiego oraz Bibliotekę. Są to liczne książki o bardzo różnej treści i rozmaitych profilach tematycznych. Z tego wielkiego daru możemy więc zaanonsować zaledwie niewielką część.

  • Kultura popularna

Petar Janjatović

Ex YU rock enciklopedija 1960-2015.

Belgrad 2016   

Takiej encyklopedii jeszcze u nas nie było! Bogato ilustrowany leksykon prezentuje scenę muzyki rockowej Jugosławii (do 1991) i Serbii (w latach 1991−2015), a także świata! To już czwarte, rozszerzone wydanie (pierwsze ukazało się w 1984 r.) encyklopedii, której autor – Janjatović – jest wybitnym znawcą tematu. Znajdziemy tu m. in. informacje o popularnych przed laty w Polsce zespołach, takich jak Bijelo dugme i Azra, a także o Ðorđe Balaševiciu.

 

 

 

Vladimir Ðurić Ðura

Vodič kroz novi talas u SFRJ.

Belgrad 2018

Ta niewielka pod względem rozmiaru książeczka łączy się tematycznie z „wielkim” leksykonem. Autor prowadzi nas (jest to bowiem – jak mówi tytuł – przewodnik) po rockowych zespołach, wykonawcach rockowej muzyki, filmach i innych wydarzeniach, stanowiących „nową falę” w kulturze popularnej socjalistycznej Jugosławii. Owa „kontrkultura” była odbiciem fenomenu New Wave na Zachodzie na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wieku XX.

 

 

 

  • Sprawy narodowościowe

Kosovo i Metohija u kontekstu balkanskih naroda i država.

Priština 2016

Tematski zbornik, czyli zbiór artykułów wielu, w większości serbskich, autorów badających tę samą (mniej więcej) tematykę. Ich prace poświęcone są językowi i kulturze Kosowa na szerszym tle bałkańskim. Wśród artykułów znajdziemy m. in. tekst o wpływie sąsiednich narodów na tradycję narodową Kosowa i Metohii, o toponimach pochodzących z tureckiego, a także o statusie kobiety w tradycji chrześcijaństwa i islamu.

 

 

 

 

  • Religia

Slavoj Žižek, Islam, ateizm i modernost. Neka bogohulna razmišljanja.

Novi Sad 2015

Rówież o islamie, tylko już w szerszym kontekście, pisze znakomity słoweński filozof, socjolog i kulturoznawca Slavoj Žižek. Są to – jak głosi podtytuł – refleksje bluźniercze. Czy tylko trochę, czy bardzo? Można się przekonać, sięgając do anonsowanej, liczącej 120 stron, a przełożonej z angielskiego publikacji.

 

Posted in nowości biblioteczne, wiadomości.