Wykłady gościnne Nady Topić 08.-11.04.

W dniach 08.−11.04 ISZiP odwiedzi chorwacka poetka, bibliotekarka i badaczka dr Nada Topić. Szerszej publiczności zaprezentuje wyniki swoich prac, a we współpracy z lektorką języka chorwackiego poprowadzi również warsztaty kreatywnego pisania dla studentów III rocznika studiów licencjackich. Prezentacja prac odbędzie się 08.04  o godzinie 9.45 w sali Belwederek. Zostanie przeprowadzona w języku chorwackim i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Program warsztatów studenckich zawiera między innymi warsztat blackout poezji, komiksu i pisanie krótkich opowiadań.

Nada Topić (Split, 1977)

W roku 2001 na Uniwersytecie w Zadarze uzyskała dyplom w dziedzinie języka i literatury chorwackiej, a w roku 2009 na tym samym uniwersytecie otrzymała tytuł magistra bibliotekarstwa. Po ukończeniu studiów podyplomowych zatytułowanych Społeczeństwo wiedzy i społeczeństwo informacyjne w roku 2015 otrzymała również tytuł doktora. Jest autorką licznych specjalistycznych i naukowych prac z zakresu bibliotekarstwa oraz historii książki i czytelnictwa. Brała udział w wielu konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Współpracuje z lokalnym miesięcznikiem Solinska kronika. Jest przewodniczącą Stowarzyszenia bibliotekarzy w Splicie oraz członkinią międzynarodowego stowarzyszenia SHARP (Society for the history of autorship, reading and publishing).

Pisze poezję i krótkie formy prozatorskie. Jej utwory były publikowane w krajowych i zagranicznych czasopismach (Zarez, Fantom slobode, Poezija, Tema, Sarajevske sveske, Mogućnosti, Kvartal, Panorama…), w pracach zbiorowych oraz na portalach internetowych. Dzieła Nady Topić zaprezentował również Trzeci Program Chorwackiego Radia. Jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Chorwackich. Prowadzi Klub czytelniczy Kult(na) ura w miejskiej bibliotece Solin. Brała udział w licznych programach literackich, festiwalach, prezentacjach, warsztatach i dyskusjach panelowych jako uczestniczka lub/i moderatorka (KaLibar bestiVal, Mediteranski festival knjige, Goranovo proljeće, Poezija u dvorištu…)

Mieszka i pracuje w Solinie.

Publikacje:

Svetac u trajektnoj luci, 2005

Kako se rodila roda, 2008

Meteorologija tijela, 2015

Male stvari, 2016

Knjižara Morpurgo u Splitu (1860.-1947.) i razvoj kulture čitanja, 2017

Bezbroj i druge jednine, 2017

Posted in wiadomości, wydarzenia.