Pamięci Julija Benešicia – leksykografa, językoznawcy, tłumacza

24 kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości Julija Benešicia.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Julija Benešicia, 24.04.2024 r.

W uroczystości wzięli udział m.in. rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, kanclerz UW Robert Grey, dyrektor ISZiP dr hab. Patrycjusz Pająk, ambasador Republiki Chorwacji Tomislav Vidošević, minister Vesna Baus, attaché obrony Republiki Chorwacji Joško Šantić oraz drugi sekretarz Ana Kodrić Gagro.

W Polsce spędził osiem lat (1930-1938) jako działacz kulturalny i wykładowca języka chorwackiego na Uniwersytecie Warszawskim. To z jego inicjatywy powstała „Biblioteka Jugosłowiańska” – seria wydawnicza gromadząca przekłady na język polski dzieł chorwackich, serbskich i słoweńskich twórców.

Julije Benešić (1883-1957) był chorwackim pisarzem, tłumaczem literatury, filologiem. Napisał m.in. Gramatykę języka chorwackiego czyli serbskiego, opracował także Słownik chorwacko-polski.

Na język chorwacki przełożył utwory wielu polskich klasyków, m.in. bajki Ignacego Krasickiego Pan i pies (Gospodin i pas), Dziady (Dušni dan) Adama Mickiewicza, W pustyni i w puszczy (Kroz pustinju i prašumu) Henryka Sienkiewicza, W Szwajcarii (U Švicarskoj) Juliusza Słowackiego i wiele innych.

24 kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się uroczystość upamiętniająca Julija Benešicia. W siedzibie Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW odsłonięto tablicę upamiętniającą postać pisarza, a także zaprezentowano nowe wydanie książki Benešicia pt. Osiem lat w Warszawie (kronika).

W wydarzeniu wzięli udział m.in. rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, kanclerz UW Robert Grey, dyrektor Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej UW dr hab. Patrycjusz Pająk, badacze kultury i literatury chorwackiej oraz studenci kroatystyki.

Ambasadę Republiki Chorwacji w Polsce reprezentowali m.in. ambasador Tomislav Vidošević, minister pełnomocna Vesna Baus, attaché obrony Republiki Chorwacji kmdr. Joško Šantić oraz drugi sekretarz Ana Kodrić Gagro.

Wykład poświęcony życiu i twórczości Julija Benešicia wygłosił dr Jerzy Molas, który we współpracy z wydawnictwem LIBRON zredagował nowe wydanie książki Osiem lat w Warszawie (kronika).

Książka wzbogaciła zbiory biblioteki ISZiP Osiem lat w Warszawie (kronika).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości
Posted in ogłoszenia, wiadomości, wydarzenia and tagged , , , , , , , .