Jeszcze w końcu zeszłego roku zakupiliśmy w praskiej księgarni na Winohradach kilka książek o bardzo zróżnicowanej tematyce. Czyli dla każdego coś miłego!
Pavel TAUSSIG
Jak jsem potkal český film.
Praha 2019
Slavín českého a československého filmu – tak właśnie Wydawca opisuje (na ostatniej stronie okładki) eseje renomowanego historyka kinematografii czeskiej. Taussig buduje swoisty panteon wybitnych postaci świata kultury, związanych z filmem. Publikacja bogato ilustrowana!
Jan BENDA
Týrlová, Zeman a ti druzí.
Praha 2019
Podtytuł mówi nie tyle sam za siebie, co za treść tej książki: Historie zlínského (gottwaldovského) studia animovaného filmu. Niestety bez ilustracji.
KREV, slzy a sperma. Čítanka filmového braku
Praha 2017
Autorzy – wśród nich m. in. Antonín Tesař – „ostrzegają, że lektura tej książki i oglądanie filmów w niej wspomnianych może powodować poważne problemy psychiczne” (s. 5). To chyba najlepsza recenzja „czytanki” dla odważnych czytelników!
Zdeněk NEBŘENSKÝ
Katedry industriálního věku.
Praha 2019
Już sam podtytuł – Textilní továrny a sociální otázka v českých zemích, 1884-1914 – najlepiej chyba sugeruje, czego dowiemy się z lektury tej publikacji.
Jan KLÁPŠTĚ, Ivan ŠEDIVÝ
Dějiny Česka.
Praha 2019
Od Wielkich Moraw aż do przełomowego roku 1989 – na ok. 350 bogato ilustrowanych stronach zwięzła historia Czech (z obszerną bibliografią, pocztem królów czeskich i czeskich prezydentów oraz z indeksem).
Martin CHARVÁT, Jan JIRÁK
Kapitoly z dějin českého myšlení o médiích 1918-1938.
Praha 2018
Media w I Republice Czechosłowackiej. Temat mediów i refleksji nad nimi, w zawężeniu do okresu przedwojennej Czechosłowacji, chyba po raz pierwszy pojawia się w „przestrzeni czytelniczej” naszej Biblioteki.