„Słońce w sieci” film ze wstępem dr. hab. P. Pająka 17.04.

Czesko-Słowackie Środy Filmowe | „Słońce w sieci” (1962, reż. Štefan Uher)

W trzecią środę kwietnia, 17.04.2019 o godz. 19:00, będzie można zobaczyć kolejny film wyświetlany w ramach cyklu filmowego organizowanego przez Czeskie Centrum oraz Instytut Słowacki w związku z 70. rocznicą powstania wspólnego niegdyś Czechosłowackiego Ośrodka Kultury. Słowo wstępu wygłosi dr hab. Patrycjusz Pająk.

Kino Elektronik, ul. Gen Zajączka 7, Warszawa

Nawiązując do udanej formuły filmowych Czeskich Śród, proponujemy Państwu w tym roku czesko-słowacki cykl filmowy, którego tematem będzie szeroko rozumiana wolność.

Zapraszamy do wspólnego spędzenia siedmiu wiosennych i jesiennych wieczorów w kinie Elektronik.
Czeskie Centrum Warszawa, Instytut Słowacki W Warszawie, Kino Elektronik

Po seansie zapraszamy naszych widzów do skosztowania czeskiego piwa w pobliskim barze Czeska Piviarnia. Za okazaniem biletu otrzymają Państwo symboliczną zniżkę 🙂

***

Pionierskie dzieło czechosłowackiej Nowej Fali, które w dniu premiery zaskakiwało obyczajową odwagą. W filmie Štefana Uhera pojawiły się postaci niemające wcześniej wstępu do krajowej kinematografii: beztroscy rodzice, niewierni mężowie i zagubione w rzeczywistości nastolatki. Zgodnie z późniejszą praktyką nurtu reżyser sięgnął głównie po aktorów niezawodowych, których obecność ma na celu zwiększenie wiarygodności opowiadanej historii. Głównymi bohaterami „Słońca w sieci” są Fajolo i Bela, dwoje młodych ludzi uwikłanych w toksyczną relację. Choć oboje wydają się hardzi i cyniczni, swoją postawą dają w rzeczywistości wyraz emocjonalnej dezorientacji. „Słońce w sieci” pokazuje skomplikowany proces rodzenia się tożsamości bohaterów. Film Uhera otwarcie zrywa z regułami klasycznej narracji. Jest dygresyjny, anegdotyczny i przesycony atmosferą letniego rozleniwienia. Poetycki nastrój dodatkowo potęguje oczekiwane przez bohaterów zaćmienie słońca, które odegra istotną rolę w rozwoju fabuły.

Źródło: Filmweb

Film promujący cykl (aut. Nela Bártová): https://www.youtube.com/watch?v=23ZB1FSlUCQ

Posted in wiadomości, wydarzenia and tagged , .