Danuta Sosnowska

doktor habilitowana, profesor uczelni

Adres e-mail: d.sosnowska@uw.edu.pl

Pełnione funkcje

  • pełnomocnik instytutowej komisji rekrutacyjnej,
  • członek PEN-clubu.

Zainteresowania

Kultura i literatura czeska, ukraińska, polska, komparatystyka dyskursów kulturowych.

Zajmuje się czeską kulturą i literaturą, a także komparatystyką kulturową w Europie Środkowo-Wschodniej (w zakresie badań porównawczych kultury czeskiej, ukraińskiej i polskiej). Efektem tych badań była książka zatytułowana Inna Galicja (2008), stanowiąca podstawę jej habilitacji. Ostatnio Danuta Sosnowska była redaktorem książki Fabryka Słowian. Modernizacje (2017), a także współredaktorem książki Turystyka i Polityka. Ideologie współczesnych opowieści o przestrzeniach (2017). Przedmiotem jej zainteresowania są także przejawy religijności i doświadczeń religijnych przeżywanych poza oficjalnymi wyznaniami, poza religijnością zinstytucjonalizowaną. Z tego punktu widzenia, reprezentowanego przez myśl postsekularną, badane są przez nią doświadczenia religijne zapisane w czeskiej literaturze i kulturze i tej tematyki dotyczy przygotowywana monografia. Nowym obszarem  zainteresowań jest badanie czeskiej kultury z wykorzystaniem narzędzi studiów wizualnych. Ten typ metodologii, w połączeniu ze studiami komparatystycznymi został użyty w zajęciach dotyczących czeskiej książki ilustrowanej w XX i XXI wieku.

Nieoficjalnie: Jak większość bardzo lubię podróże, moją częstą destynacją jest Azja, gdzie interesują mnie nie tylko starożytne kultury, ale także najnowsze projekty architektoniczne: miasta takie jak Dubaj, Doha, Singapur, Kuala Lumpur były dla mnie „architektoniczną ucztą” oraz przykładem jak w najnowszej architekturze łączy się myśl techniczna z myślą ekologiczną (Gardens by the Bay, Singapur). Ciekawi mnie także jak najnowsza architektura tworzy za pośrednictwem przestrzeni nowy typ relacji społecznych, a nawet stara się pokonywać upiory historii (np. nowy campus uniwersytecki w Wiedniu, którego współtwórczynią była niezwykła architekt Zaha Hadid. Chciałabym zobaczyć otwartą w 2016 roku w Rzymie kontrowersyjną budowlę La Nuvola – to – poza wrażeniami estetycznymi – cud techniki inżynieryjnej.

Uwielbiam trekking przede wszystkim po górach w Słowacji, podobnie jak tamtejsze gorące źródła i w ogóle tamtejszą naturę – im dziksza tym lepiej. Stamtąd przywiozłam moją kotkę, porzuconą jako kociątko uznane za zbędne. Kotka pochodzi z Oravicy, był plan by nazywała się Orawka, ostatecznie została Szeszupką – na cześć prześlicznej rzeczki na Suwalszczyźnie. Do niedawna miała współtowarzyszkę Pokemonka, ale Pokemonek w lipcu 2017 po długim, 17-letnim życiu odszedł do Krainy Wiecznych Łowów. Na zdjęciu ja i Szeszupka – jak widać całkiem szczęśliwa jako jedynaczka. Jak przystało na kotkę słowacką lubi spacery, chodzi na smyczy. Historia jej ucieczki, poszukiwań i odnalezienia jest historią niezwykłą.  

Przebieg kariery naukowej

  • doktorat: 1997 (Instytut Badań Literackich PAN),
  • habilitacja: 2010 (Wydział Polonistyki UW).

Publikacje