Książkowe nowości bułgarystyczne

Po zeszłorocznej Międzynarodowej Konferencji Naukowej, zorganizowanej w grudniu 2018 r. przez  nasz Instytut oraz Ambasadę Republiki Bułgarii, a także Wydział Nauk Politycznych UW i Instytut Studiów Politycznych PAN, otrzymaliśmy kilka książek bułgarskich. To dary uczestników sesji – zarówno bułgarskich, jak też polskich. Wśród publikacji z Bułgarii są pozycje językoznawcze, traktujące o bardzo współczesnych zjawiskach, takich jak np. język nienawiści i poprawność polityczna. Z trzech książek prof. Mihaila Nedelčeva zachęcamy najbardziej do lektury antologii tekstów bułgarskiej awangardy (zawierającej też reprodukcje malarstwa i grafiki). Polskie publikacje bułgarystyczne są dwie: obszerna monografia językoznawcza dr Natalii Długosz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz dr. Wojciecha Jóźwiaka – również ze slawistyki poznańskiej – tom poświęcony wizji średniowiecznego państwa w bułgarskich powieściach historycznych.

Posted in nowości biblioteczne, wiadomości.